Akustik Sünger ve Akustik Bariyer

Akustik süngerler genellikle iç ortam akustiğini sağlamak için kullanılan ürünlerdir. Ortamda oluşan yankıyı engelleyerek sesin duvar bölgelerinde çarpıp geri dönmesini engellemektedir. Farklı renklerde ve desenler üretilebilen akustik süngerler ortalama olarak aynı performansı göstermektedir. Dekoratif olan akustik süngerler maliyet olarak daha yüksektir. Akustik süngerler yapıştırma usulü ile uygulanmaktadır. Bazı durumlarda yankıdan kaynaklı olan gürültüler ve ses yalıtımı uygulamalarında son kat ses yutucu malzemesi olarak makine dairelerinde kullanılmaktadır.

Akustik Bariyer Nedir?

Gürültü günümüzde önlenebilir bir sorundur. Akustik bariyer çit gürültüyü önlemek için üretilmiştir.

Yüztuğ Mühendislik olarak bugün gürültü oluşan herhangi bir alanda gürültü bariyerleri inşa ediyoruz. Özellikle otoyol kenarları gürültü ile ilgili en fazla şikayetin alındığı alanlardır. Otoyollardan geçen arabalar sürekli olarak kornaya basar ve halihazırda var olan sesine bir tane daha ekler. Bu gibi durumlarda ses gürültüye neden olur ve insanlara hem fiziksel hem de psikolojik olarak zarar verir.

Sadece otoyoldan yayılan gürültü sorun değil. Dolayısıyla trafik, gürültünün tek nedeni değildir. İnşaat süreci aynı zamanda gürültünün ana nedenlerinden biridir. Özellikle hafriyat araçlarının ürettiği ses ve beton dökme araçları birçok insanı rahatsız etmek için yeterlidir. Bu noktada yapılabilecek iki şey var.

Bunlardan ilki, inşaat sürecinin gündüz devam etmesidir. Çünkü işten yorgun gelen insanlar, gece uyumak için dinlenmek isteyeceklerdir. İkinci çözüm ise  akustik bariyer çit. Gürültünün çevreye yayılmasını önlemek için ses kaynağı etrafına Ses Bariyerleri inşa edilmiştir.

Örneğin; karayolunun kenarında bir şirket var. Bu şirkette çalışan personel için çok rahatsız edici bir durum. Çalışanlar dışarıdan gelen gürültü yüzünden işlerine konsantre olamıyorlar. Bu noktada, ses engelleri devreye girer. Otoyol tarafındaki ses bariyerleri sayesinde şirketteki personel gürültüden rahatsız olmayacaktır. Ve çalışmalarına odaklanabilecekler. Bu, personelin verimliliğini artıracaktır. Otoyol Gürültü Bariyerleri yani akustik çitler her açıdan çok kullanışlı ve güzel bir çözümdür.

Dünyada karayolu gürültü bariyerlerinin kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Çünkü dünyadaki gürültü sürekli artıyor. Dünyadaki araç sayısı her geçen gün arttıkça, insanları rahatsız eden sesler de artıyor. Bu nedenle, insanların barışı bulabilmesi için gürültü bariyerleri üretilmelidir.